image_printپرینت خبر

شاید همین دغدغه همیشگی باعث شده است امروز استاندارد به عنوان یک زبان بین المللی و معیار سنجشی جهانی درآید که به وسیله آن کیفیت خدمات و محصولات در تمام دنیا سنجیده شود.

اهمیت استاندارد در دنیای امروز به اندازه ای است که ۱۴ اکتبر مصادف با ۲۲ مهر به عنوان روز جهانی استاندارد نامگذاری شده است. هر ساله سازمان جهانی استانداردسازی شعاری به برای روز جهانی استاندارد انتخاب می کند که بر اساس همین رویه شعار « چشم انداز مشترک برای جهانی بهتر » برای امسال انتخاب شده است. سازمان جهانی استانداردسازی که به اختصار ایزو نامیده می شود یک سازمان مستقل، غیردولتی و بین المللی است که بیش از ۱۶۰ سازمان استاندارد از کشورهای مختلف در آن عضویت دارند. این سازمان که مقر آن در شهر ژنو است؛ برای هماهنگ کردن استانداردهای متفاوت جهانی به وضع استانداردهای کلی و جزئی در سطح وسیع می پردازد.»

عملکرد درخشان استان آذربایجان شرقی در کسب عناوین نمونه ملی استاندارد
به همین مناسبت سازمان ملی استاندارد اقدام به معرفی واحدهای نمونه ملی و استانی نمود که خوشبختانه امسال نیز استان آذربایجان شرقی عملکرد درخشان در خصوص کسب عناوین نمونه این سازمان داشته و ۶ واحد تولیدی از این استان به عنوان واحد نمونه ملی معرفی شدند.
مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی در این خصوص به خبرنگاران گفت:« انتخاب ۶ واحد تولیدی از استان آذربایجان شرقی به عنوان واحدهای نمونه ملی نشان از عملکرد درخشان و کیفیت محصولات تولیدی در این استان دارد. براساس ارزیابی سال جاری سازمان ملی استاندارد، واحدهای تولیدی کشت و صنعت تکدانه، صنعتی داداش برادر(شونیز)، گروه صنعتی نظری، گروه صنعتی نجاتی (آناتا)، کلرپارس و سیم و کابل آذر تبریز به عنوان واحدهای نمونه ملی استاندارد از آذربایجان شرقی انتخاب شدند. این واحدهای نمونه بعد از طی یک فرآیند طولانی و با بررسی دقیق و پیچیده کارشناسی به عنوان واحد نمونه ملی انتخاب می شوند. حتی یک مولفه منفی در شاخص های سیزده گانه مدنظر سازمان ملی استاندارد شامل ارتقای سطح کیفی و تکنولوژی، آموزش مدیران کنترل کیفی، تدوین استانداردهای ملی، صادرات، ثبت اختراع و درج مقالات بین المللی، استمرار کاربرد پروانه نشان استاندارد و نمره منفی در بازدیدها و نمونه برداری ها ، باعث از دست رفتن این جایگاه برای واحدهای تولیدی می شود. بعد از کسب این عنوان، واحدهای نمونه ملی در طول یک سال آینده از بازدید و نمونه برداری توسط سازمان ملی استاندارد معاف خواهند شد.»
ساسان فرشی حق رو اضافه کرد:« همچنین واحدهای تولیدی بیسکویت حام، میراب پروفیل (هافمن)، تبریز هادی، شرکت شیر پگاه، رنگ سازی ارکو، نفت پاسارگاد، اذر سیم ماهان، سیم و کابل صائب، شرکت آسیا شور، ظفر نوین گستر بناب نیز به عنوان واحدهای نمونه استانی انتخاب شدند. واحدهای نمونه استانی نیز در طول یک سال آینده تنها یک بار نمونه برداری می شوند که این امر نشان دهنده کیفیت مطلوب و بالای تولیدات این واحدهاست.»
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال نیز بر اساس ارزیابی سازمان ملی استاندارد دو مدیر کنترل کیفی نمونه ملی از استان آذربایجان شرقی انتخاب شده اند، عنوان کرد:« خانم شهرک واتگر از مجموعه کیک نظری و خانم آیدا کرمی از مجموعه آذر لوله به عنوان مدیر کنترل کیفی نمونه ملی انتخاب شدند که این مساله نشان از تلاش مضاعف و شبانه روزی این مدیران است.»